Krigen preger starten av uken

Publisert 2. mars kl. 13:00.

Helgen ga oss dramatiske hendelser etter at USA og Israel angrep Iran, og store deler av Midtøsten preges nå av krig. Dette får effekt på markedene i betydelig grad, spesielt gjennom olje- og gassprisene. Oljeprisen har gått fra 70 til rundt 80 dollar fatet, og aksjemarkedene i Europa er ned mellom 2 og 3 %. Unntaket er Oslo Børs, som stiger på grunn av kraftig oppgang i aksjekursene til oljeselskapene.

Joachim Bernhardsen - small

Følger markedet: Sjefsstrateg Joachim Bernhardsen

Hormuzstredet i fokus

Det viktigste nå er situasjonen i Hormuzstredet, der store deler av Irans oljeeksport og om lag 20 % av verdens samlede oljevolum normalt går ut. Stredet er nå nærmest stengt, og mange skip ankret opp på hver side av korridoren. Noe trafikk kan muligens gjenopptas med militær eskorte, men kapasiteten vil være betydelig lavere. Dette driver oljeprisen kraftig opp og skaper økt usikkerhet.

Skulle stredet bli helt stengt over tid, kan oljeprisen fort stige mot 100 dollar fatet. OPEC har noe ekstra kapasitet og har økt produksjonen symbolsk, men det er langt fra nok til å kompensere for et større bortfall. Situasjonen er svært uoversiktlig, og markedet priser inn risiko for at dette kan bli verre før det blir bedre.

Hva fører en høy oljepris til?

En høy oljepris øker prisveksten og trekker inn kjøpekraft globalt. Det rammer særlig sektorer som reiseliv, som allerede faller markant internasjonalt. Samtidig gjør shipping det sterkt, med fraktrater i været som følge av omdirigerte ruter og økt risiko. Skulle situasjonen bli langvarig, kan presset etter hvert slå negativt ut i deler av shipping-segmentet.

Hvordan kan oljepris få konsekvenser politisk?

Trump ønsker en relativt moderat oljepris, av hensyn til amerikanske bensinpriser og velgeres kjøpekraft. En dyr olje kan slå negativt ut i hans popularitet før mellomvalget. Dette kan bidra til at partene søker en form for de-eskalering, men bildet er fortsatt usikkert. Det kan eskalere videre, eller roe seg ned om noen dager – begge utfallene er realistiske.

Hva skal du som investor tenke?

For investorer er rådet det samme som i lignende situasjoner: Ikke gjør panikkhandlinger. Det er vanskelig, men å gjøre noe bare for å gjøre noe fører ofte til dårlige beslutninger. Å kaste seg inn i oljeaksjer etter en 10 % oppgang kan være risikabelt dersom ting de-eskalerer. Det beste er å holde seg til strategien. Underliggende vekst i verdensøkonomien er fortsatt god, og dette alene vil ikke ødelegge bildet. Med litt tid kan markedet gjenoppta den stigende trenden vi har sett.

Oppsummeringen er basert på live-sendingen som ble gjort på Nordeas Facebook-side mandag 2. mars og transkribert og bearbeidet ved hjelp av AI. Innholdet er gjennomgått og kvalitetssikret av Nordeas ansatte.

Viktig informasjon

Merk at innholdet på denne siden er markedsføring og ment som generell informasjon til deg som leser. Ingenting på denne siden skal forstås som et personlig investeringsråd og skal heller ikke danne grunnlag for en investeringsbeslutning. Nordea anbefaler at du leser prospekt og nøkkelinformasjon for et produkt og kontakter en profesjonell rådgiver for en rådgivningssamtale før du tar en investeringsbeslutning.

Historisk avkastning gir ingen garanti for fremtiden. Fremtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutviklingen, forvalters dyktighet, fondets risiko, samt kostnader ved tegning, forvaltning og innløsning. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap.

Du finner kostnader og faktainformasjon om hvert enkelt fond i vår Fondsliste.