Nordea logotype

Skrevet ut 2012.05.22

Kostnader

Selgers kostnader

Takst

I forbindelse med salg av bolig er det vanlig at eiendommen blir taksert. Normalt vil banken legge denne taksten til grunn når de beregner eiendommens verdi i forbindelse med finansiering.

Godtgjørelse til megler

Godtgjørelse til megler er en kostnad som betales av den som har gitt megleren oppdraget, vanligvis selger. Innholdet i tjenesten og godtgjørelse varierer hos de ulike meglerkontorene og skal være oppgitt i salgsoppgaven.

Kjøpers kostnader

Dokumentavgift

Dokumentavgift til staten er en omsetningsskatt på eiendomshandel, og utgjør for tiden to og en halv prosent av kjøpesummen. Avgiften gjelder alle typer selveierboliger, og må betales av kjøper. Dokumentavgift betales til Statens kartverk etter at skjøtet er tinglyst. Det er ikke dokumentavgift for borettslagsandeler.

Tinglysingsgebyr for skjøte eller overdragelse av andel

Skjøtet eller tilsvarende for borettslag må tinglyses for å gi rettsvern for kjøper. Betalingen skjer til Statens kartverk. Tinglysingsgebyret betales av kjøper. Eiendomsmegleren vil ta seg av det formelle. Hvis salget ikke går gjennom eiendomsmegler, må du som kjøper selv undersøke grunnboken og dagboken for å forvisse deg om at du handler med den som har hjemmel (eiendomsrett), og at det ikke er andre heftelser på eiendommen enn vedkommende har oppgitt.

Tinglysingsgebyr for panterett

Alle panteretter må tinglyses for å gi lånegiveren rettsvern mot andre kreditorer. Tinglysing skjer hos Statens kartverk, og foretas av banken.