Nordea logotype

Skrevet ut 2012.02.04

Ungdoms- og studentbedrift

Starte opp

Etablering og drift av ungdoms-og studentbedrift er et pedagogisk tilbud som gir ungdom i videregående skole kunnskap om og forståelse for bedriftsetablering.

Du kan starte en Ungdoms- og studentbedrift i samarbeid med skolen du går på. Dette kan gjøres ved at du tar kontakt med ansvarlig lærer. Ansvarlig lærer kan veilede i registering og etablering av bedriften.
Les mer om Ungt Entreprenørskap (UE)Åpnes i nytt vindu.

Konto til daglig drift

Når bedriften er formelt etablert, trenger du en Bedriftskonto til daglig drift. Søknadsskjema for kontoåpning ligger vedlagt lærermaterialet som du får tilsendt fra UE.

Når du kontakter oss for kontoåpning, må du huske å ha med:

  • Bedriftens vedtekter
  • Foretaksattest fra Brønnøysundregisterne (Ungdoms og student bedrifter)
  • Bedriftsattest fra EU ( Elevbedrifter)
  • Avtale med ansvarlig lærer for elev-/ungdomsbedriften
  • Gyldig legitimasjon ( Pass, Norsk Førerkort med sikkerhetstrykk, Bankkort med bilde)

Dersom det ikke er avtalt noe annet i vedtekter eller på attesten fra Brønnøysund er det alle bedriftseierne/deltakerne som sammen kan gjøre bindende avtaler på vegne av bedriften (signaturrett). Således må alle deltakere signere kontoavtale, samt eventuelle avtaler om bruk betalingsprodukter (Nettbank Bedrift, Bedriftskort med Visa).

Økonomiansvarlig eller andre som bedriftseierne/deltakerne bemyndiger ved å inngå avtale med banken, kan disponere konto alene blant annet via Nettbank Bedrift og/eller Bedriftskort med Visa.

Fordelene med Bedriftskonto

  • Enkel og oversiktlig
  • Det koster ingenting å åpne kontoen og det er ingen kontoholdsgebyr
  • Dere kan ta ut og sette inn penger i Nordeas kontorer uten kostnader
  • Tilgang til betalingsprodukter, som Nettbank Bedrift og Bedriftskort med Visa, tilknyttet Bedriftskontoen

Se også

 
Nordea-prisen i NM for ungdomsbedrifter 2010

Nordea-prisen i NM for ungdomsbedrifter gikk til Easy On, Easy Off UB fra Bergen.

Les mer